Na křídlech války: Vynikající boxer s velkým srdcem

25.08.2020

Autor: Jan Gazur

Na křídlech války: Vynikající boxer s velkým srdcem


Vilém Jakš se narodil 25. dubna 1910 v malé obci  Bratčice u Brna. Pozdější vynikající profesionální boxer a příslušník 311. československé bombardovací perutě v Anglii se spolu se  svým bratrem Jožkou vyučili čalouníky. Jejich otec padl v první světové válce na ruské frontě a o chlapce se měl starat jejich pražský strýc Chmelík. Nalinkoval jim celkem jasnou budoucnost: oba se budou zdokonalovat v oboru a stanou se čalounickými mistry. Jenže bratři už jako velmi malí chlapci trénovali na dvorku ještě na venkově. K tréninku jim sloužily pytle s pískem. A láska k boxu v nich přetrvala, zvlášť ve Vildově srdci, který se v Praze dostal do nuselského klubu. Přesun z Moravy do Prahy, původně zamýšlený jako putování za každodenní obživou, se stal odrazovým můstkem Vildovy skvělé sportovní dráhy.
      
Vilda vstoupil poprvé do ringu jako amatér v roce 1929 a před svým přestupem k profesionálům byl už mistrem ve welterové váze.
     
Patřil k zastáncům boxu v klasickém, nikoliv jednoznačně silovém pojetí, a tato filozofie ho dovedla k řadě vítězství, které odstartoval v březnu 1931. Odmítal své soupeře nenávidět a působit jim bolest za každou cenu, což mu ponechávalo nadhled a čistou mysl. Jeho způsob boje byl čistý, vystupoval kamarádsky a – jakoby samozřejmě – vyhrával. Jako amatér se utkal  např. se Stoeckelem, Edou Hrabákem, Rakušanem Weilhammerem, Schorschem z Berlína, bavorským borcem Bohmem.



"Tyson je v tuhle chvli hodn hav zbo. O Vnocch u to bude deset msc od jeho velkolepho vtzstv." Co se ale opravdu stane?

Zveejnil(a) Kaoko.cz dne Ptek 14. srpna 2020


V květnu 1932 se Vilda přeřadil mezi profesionály. O dva měsíce později na hřišti Sparty debutoval z exmistrem Německa – Paulem Czirsonem. Následovaly zápasy s v Paříži žijícím Macákem, Němcem Wiesnerem, Kubáncem Bassinem. Na plakátech, které zvaly diváky na mistrovská či exhibiční utkání, většinou stálo: bojovné srdce, myslící hlava, rychlé nohy. Takto byl Vilda popisován a vysloužil si pověst tanečníka mezi provazy. V červenci 1934 na Štvanici mu byl soupeřem Rodolfo Radeali a zde musel Vilda zanechat tanečků a pustit se do tvrdšího boje. Zasadil soupeři několik přesných háků na bradu, ale z natrženého obočí mu kapala neustále krev. Po „krvavé“ a těžké bitvě vyhrál po deseti kolech šampion republiky střední váhy Vilda Jakš.
     
Poté Jakš odjel do Francie, aby se v Paříži  utkal s Lenghenem a Bassinem. Pařížané z něj byli u vytržení a volali na něj nadšeně: „Žaks, Žaks, Aleez Žaki !“
     
V prosinci už byl  zpátky v Praze, aby se v Lucerně utkal s Frantou Nekolným, zvaným „česká mlátička“.  Vildův levý direkt následovaný levým hákem, jeho úniky v sajdstepy – to vše bylo jeho výhodou a nad Nekolným zvítězil na body. Manažer Nekolného však podal protest proti výsledku utkání a argumentoval, že se Jakš dopustil „faulrány“, kdy Nekolný ještě nebyl na zemi a osočil soudce Kabeláže za špatný způsob rozhodování. Boxerská Unie nakonec výsledek zápasu anulovala.
     
V únoru 1935 čelil Jakš Španělovi Santosovi v Paris – Ringu. Zápas byl dramatický, Vilda šel k zemi v 1. kole hned třikrát a zdálo se, že vítěznou trofej si odnese Santos. Naštěstí po 6. kole se Vilda „zmátořil“, nabyl sebevědomí a čtyři tisíce diváků opět aplaudovalo:
 
„Žaks !“ Toto vítězství mu zaručilo nabídku promotéra Khaeta, který ho pozval jako prvního československého rohovníka do montmartreského ringu. Jakš se měl utkat o titul mistra světa s velikánem Marcelem Thilem.


Vrt se bval sparan do oktagonu jako zpasnk MMA? Koho uznv Miroslav Slepika a co m v plnu?

Zveejnil(a) Kaoko.cz dne tvrtek 13. srpna 2020


Vilda nepodceňoval přípravu a tvrdě trénoval v Berlitzově paláci. Čtvrtého května konečně přišel den, kdy proti sobě stanul holohlavý Marcel a kluk z Moravy. Thil Vildu podceňoval, navíc byl v domácím prostředí. Překvapivě však zaznamenal, že Vilda nebude tak snadná kořist. Král knockautů se v každém kole přesvědčoval, že mrštného „baleťáka“ nebude snadné porazit. V 10. kole se dokonce Thil, po dvou hácích na žaludek, ocitl na zemi. Ale s přibývajícími koly docházely Vildovi síly a ve 14. kole byl třikrát počítán. Nakonec manažer Krassowski hodil do ringu ručník a kolo před koncem zápasu Thil obhájil post mistra světa. Vilda byl zklamán a do československého rozhlasu prohlásil, že nebyl v nejlepší formě a doufá, že příští boj o šampionát vyhraje. Mrzelo ho i to, že jeho manažer předčasně ukončil zápas. Pařížský tisk hodnotil zápas různě: „Vítězství Thila je důsledek zákona silnějšího nad slabším. Jakš ale vedl svůj boj s velkou inteligencí“. Nebo: „Thil je neporazitelný mistr. Jakš je odvážný bojovník, ale špatný taktik“. Nebo „Jakš se bil s obdivuhodným srdcem“. Nebo: „Byl to úspěšný večer. Šlo o maraton dvou rozlišných škol“. Sám Thil řekl zpravodaji listu Paris Soir: „Jakš je skvělý šermíř pěstí, vědecký rohovník, a má před sebou krásnou budoucnost.“
     
Sotva se Vilda vzpamatoval z prohry s Thilem, toužil po odvetě. Přípravu na ni však překazila druhá světová válka – Jakšův největší protivník. Vilda se netajil nenávistí vůči fašismu a povinnost bojovat proti okupantům bral naprosto samozřejmě. Před příchodem nacistů narukoval do armády a spolu s Františkem Nekolným a dr. Hrubanem vydali výzvu ke všem československým sportovcům na obranu republiky. Věnoval část svých financí na zakoupení letadel pro armádu, která nakonec kapitulovala. Ne tak Vilda. Toužil se dostat k našim letcům, kteří byli roztroušeni kdesi ve Francii. Jak se k nim však z neprodyšně zadrátovaného protektorátu dostat? V Praze řádilo gestapo a Vilda s armádním revolverem v kapse horečně plánoval útěk. Činovníci Unie profesionálních boxerů Tlapák a Tausig mu napsali potvrzení, že je vyslán do Říma vybojovat zápas, který pomůže k utužení styků se spřátelenou Itálií. Vše se ovšem dělo bez vědomí nejvyšších funkcionářů Unie, z nichž někteří kolaborovali. V případě prozrazení Vilda navrhl, že se přizná k vloupání do kanceláře a k odcizení razítka.  Vydal se na cestu do Marseille, která mu trvala čtyřicet devět dní.

Kdo bude prvn a peije vodn kolo? "Zanat svou kariru takhle, to bylo pro m docela okujc," piznv stelec z profi ringu.

Zveejnil(a) Kaoko.cz dne tvrtek 13. srpna 2020


Po kapitulaci Francie, v červnu 1940, cestoval přes celou Francii do přístavu Bordeaux a odtud do jihozápadního cípu Velké Británie – do přístavu Falmouth. Následoval letecký výcvik v táboře Innsworth Lane a pak letiště Honington. Zde byl rotmistr Jakš členem posádky Wellingtonu T2972 311. československé bombardovací perutě. Následovaly stovky operačních letů. Pět tisíc letových hodin. A také statisíce kilogramů shozených pum… Při jednom z operačních letů byla posádka wellingtonu zasažena granáty. Jakše zasáhla střepina, ale díky pevnému moravskému kořínku se ze zranění vyléčil dříve, než jeho spolubojovníci čekali. Po dobu rekonvalescence trénoval a bavil své kamarády imitací souboje s Thilem. Nemohl se však dočkat úplného uzdravení a dostat se zas do vzduchu. Žádal o znovuzařazení k bojové osádce, a velitel, vědom si toho, že dobrých střelců nemají nazbyt, okamžitě souhlasil.
     
Vilda prodělal výcvik pro novou službu na základně Aldergrove v Severním Irsku a operační činnost zahájil v červnu 1942 na letišti u městečka Talbenny v jižním Walesu. 311. peruť dostala nejmodernější čtyřmotorové stroje, které vydržely ve vzduchu skoro dvacet hodin – liberatory, které byly vybaveny radary. Pobřežnímu letectvu umožňovalo takovéto vybavení vidět i přes mlhu nepřátelské ponorky na hladině. Liberatorům však letiště v Tallbeny příliš nevyhovovalo, a tak se celá peruť stěhovala do Beaulieu u Southamptonu na jižním pobřeží Anglie. Všechny osmičlenné či devítičlenné posádky, včetně Vildy, absolvovaly s Liberatorem B 24J dlouhé hodiny výcviku. Při závěru zacvičování přijel letce podpořit a povzbudit prezident republiky dr. Edvard Beneš.
     
Liberator s osmičlennou posádkou, kterému velel štábní kapitán Jindřich Breitcetl, odstartoval ke svému prvnímu bojovému letu ráno 21. srpna 1943 a celý den hlídkoval nad hladinou Biskajského zálivu. Členem posádky byl i střelec Vilda Jakš. Poslední spojení s liberatorem zaznamenal letištní telegrafista kolem osmnácté hodiny, pak bylo spojení přerušeno. Druhý liberator, který se vrátil v pořádku, ráno vzlétl opět nad moře, aby pátral po gumových člunech. Byla totiž naděje, že i když se Breitcetlův liberator nevrátil na základnu a byl sestřelen německými letouny, posádka se mohla zachránit nouzovým přistáním či na šňůrách padáku. Nenašlo se však nic, po stroji a člunech ani památka. Výraz „missing“ (nezvěstný) se u pobřežního letectva téměř vždy rovná smrti.
     
Vilda předtím, než se dostal k letectvu, prohlásil s optimismem jemu vlastním: „Ring mi neuteče, v nejhorším se tam vrátím jako dědek. Nejdřív musím spráskat Hitlera...“ Ring mu sice utekl, ale on sám neutekl před povinností bojovat za svou vlast. Nesloužit v armádě by považoval za zbabělost. Vilda Jakš byl nejen vynikajícím boxerem s velkým srdcem, ale i vlastencem, na kterého by náš národ neměl nikdy zapomenout.



Další články v kategorii

Krásky proti sobě. Jejich řežba omylem unikla na internet

19.04.2024Mělo se jednat o informaci, která zatím neměla spatřit světlo světa, jenomže světoznámá vysílací platforma DAZN při lákání ...

Výjimečná trofej pro boxery. Inspirace vychází z luxusních klavírů

19.04.2024Do ringu. A tentokrát opět na galavečeru MBC Fight Night. Boxerský event se odehraje v sobotu v Paláci Pardubice. Karta nachystaná, její součástí ...

Opilá žena zatoužila po boji. Na parkovišti vyhrožovala hvězdě UFC

19.04.2024Kapka vína dokáže zpříjemnit večer. Pinta dobrého piva umí spravit náladu, ke všemu se ovšem musí přistupovat s mírou, ...

Sebejistá slova před odvetou. Bude to divočina. Vím, kde mám přitlačit, usmál se vyzyvatel

19.04.2024Nastal soudný den. Dnes ve večerních hodinách se rozhodne o tom, kdo bude vládnout super welterovým vahám na českém území. ...

Člen ochranky prezidenta Petra Pavla opráší rukavice, vkročí do ringu

19.04.2024Bude to večer, který pomůže, navíc se proti sobě postaví bojovníci v disciplínách, které pro ně nejsou primární. Velká ...

Obr Eddie Hall se pochlubil novým převlekem a výzvou

19.04.2024Strongman legenda Eddie Hall se nedávno vydal do přírody v překvapivém oblečení. Oblékl se totiž jako populární superhrdina ze stáje ...

Český boxer má jasný plán. Nejprve páteční výhra, pak titulová bitva

18.04.2024Připravoval se na další misi. Ladil své zbraně, udržoval se ve formě. Brněnský boxer Patrik Fiala směřoval svou pozornost k odložené bitvě s Josefem ...

Dalších 6 miliard ve hře. Rýsuje se nový boxerský megahit

18.04.2024Velkolepý boxerský svátek v saúdskoarabském Rijádu má teprve přijít 18. května v podobě sjednocujícího zápasu ...

Nejlepší bitva ženského boxu dostává druhý díl. Světové šampionky budou bojovat po boku Tysona

18.04.2024Je to oficiální. Jedna z největších bitev ženského boxu dostane konečně své pokračování. Irská královna Katie ...

Načíst další články