Soudní spor, který mohl změnit svět MMA, skončil rozpačitým miliardovým odškodněním. Co to znamená pro fanoušky?

Soudní spor, který mohl změnit svět MMA, skončil rozpačitým miliardovým odškodněním. Co to znamená pro fanoušky?

Dvě hromadné žaloby namířené proti Zuffa LLC, bývalé mateřské společnosti UFC, skončily oboustrannou dohodou, která by žalující straně měla přinést odškodnění ve výši 335 milionů dolarů. Proč by nás to mělo jako fanoušky zajímat?

Dva dny po očekávané akci UFC 300, v pondělí 15. dubna, mělo být v Nevadě zahájeno soudní přelíčení v případu Cung Le a kolektiv vs. Zuffa LLC. Skoro deset let poté, co hrstka bývalých bojovníků UFC podala žalobu s obviněním na získání a zneužití monopolního postavení na trhu, které mělo vést k výraznému snížení výdělku bojovníků, který měl být pouhým zlomkem toho, na co by si v normálně kompetetivním tržním prostředí mohli přijít. Z hrstky se v průběhu let stalo více než 1200 bývalých i současných bojovníku UFC. Jejich požadavkem bylo získat odškodnění za „ušlé zisky“ z let 2010-2017, přičemž žádali o částku v rozmezí 800 milionů a 1,6 miliardy dolarů (zhruba 18,75-37,5 miliardy korun v aktuálním přepočtu). Kromě této žaloby čelilo UFC ještě velmi podobné žalobě v případu Kajan Johnson vs. Zuffa LLC, která měla pokrývat časové rozmezí od roku 2017 do současnosti.

K soudu, který měl začít v případu Le vs. Zuffa LLC ale s největší pravděpodobností vůbec nedojde. V minulém týdnu totiž TKO Group, současná mateřská společnost UFC, oznámila, že v obou oddělených případech dospěla s žalující stranou k dohodě. V rámci tohoto ujednání obdrží žalující strana 335 milionů dolarů (cca 7,85 miliard korun). Zdá se to jako velká suma, což pro jedince bezesporu je, ale pro společnost, která ročně vygeneruje příjem nad miliardu dolarů nepůjde o žádnou likvidační částku (navíc ji bude nejspíše možné odečíst z daní). Ve skutečnosti se tímto krokem UFC (potažmo její mateřské společnosti) vyhnuly pomyslné kulce. V případě prohraného soudu by se vymáhaná suma mohla dle amerického práva vyšplhat na trojnásobek, což by mohlo atakovat hranici 5 miliard dolarů, a to by už likvidační být mohlo. Navíc by však pravděpodobně musely být ze strany UFC přehodnoceny a změněny její podnikatelské praktiky a v končeném důsledku by se v MMA mohlo stát něco podobného jako v boxu, kde tzv. Aliho zákon (Ali Act) v roce 2000 dal boxerům větší pravomoce vůči predátorským praktikám promotérů ...

CELÝ ČLÁNEK