Počátky
MMA, Vale Tudo, Free Fight, Ultimate Fighting apod., jsou fenomén posledních dvou desetiletí, ovšem jeho počátky sahají až do 7. stol. př. n. l. kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve které byly povolené všechny údery a zápasnické techniky, které by vedly k poražení soupeře. Zápasy trvaly často několik hodin a nezřídka končily smrtí. Pankratisty využíval pro jejich legendární schopnosti např. Alexandr Veliký při svých taženích. Tento způsob boje přetrval v Řecku dodnes, ovšem s jasnými a bezpečnými pravidly chránícími oba bojovníky.
Zrod moderní podoby smíšených bojových umění
Zrod moderních smíšených bojových umění je možno vystopovat v Brazílii, v první pol. 20. století, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu, zkráceně BJJ) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale Tudo (portugalsky vše dovoleno) a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším bojovníkům. Učil BJJ i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu (odměnu 100 000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale Tudo množství diváků.
Bojovníky vždycky zajímalo, který styl boje je nejlepší v porovnání s jinými a tato zvědavost vyústila dne 12. listopadu 1993 v první amatérský šampionát UFC (Ultimate Fighting Championship) pořádaný ve Spojených státech. Proti sobě tu nastoupili zástupci různých stylů, jako Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu, Zápas apod. Šampionát (stejně jako několik následujících) vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Gerarda Gordeaua (Savate) a to díky své technice boje na zemi, kterou ukázal ostatním stylům boje to, co jim chybí, a na kterou nebyly schopné odpovědět.
Dnešní MMA
V dnešních smíšených bojových uměních jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje — boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože v MMA nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci. Existuje několik elitních profesionálních soutěží jako je například americké UFC, Bellator a PFL, japonská organizace Rizin Fighting Federation, ruská M-1 Global nebo asijská ONE FC. Vedle toho je bezpočet menších organizací. V České republice byla první organizací Gladiator Championship Fighting (GCF). Bojuje se povětšinou v oktagonu (osmiúhelník vyplněný pletivem, často označovaný jako klec) anebo v upraveném boxerském ringu. V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem. Povinné chrániče tvoří pouze MMA rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství — knockout (KO), vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím – technické KO (T.K.O.), vážnější zranění, které znemožňuje pokračování v zápasu (injury) nebo výhra na body. I když se pravidla od každé profesionální soutěže mění, jsou skoro ve všech pravidlech zakázány údery do genitálií, píchání do očí, údery do temene hlavy nebo páky na malé klouby (prsty). Dále se MMA bojovníci například nesmějí držet pletiva nebo soupeřových trenek. Na dodržování pravidel dohlíží rozhodčí, který je přítomný v oktagonu po celý zápas. Zpoza oktagonu vše sledují bodoví rozhodčí, kteří v případě ukončení zápasu po uplynutí limitu, bodují jednotlivá kola, a tím rozhodnou zápas ve prospěch jednoho z bojovníků. Mezi nejznámější světové MMA bojovníky momentálně patří jména jako například Conor McGregor, Jon „Bones“ Jones, Ronda Rousey, Cain Velasquez, Anderson Silva, Alistair Overeem nebo Robbie Lawler.