Bare knuckle
Bare knuckle (česky holé klouby, používanější je však označení box bez rukavic) je box bez použití boxerských rukavic nebo jiných vycpávek na rukou účastníků. Souboj v Bare knuckle probíhá podle stanovených sportovních pravidel, nejedná se proto o žádnou "pouliční bitku", ale o samostatné sportovní odvětví spadající do plnokontaktních bojových sportů.

Historie
Pravidla, která poskytla základ pro Bare knuckle byla po většinu 18. a 19. století pravidla London Prize Ring Rules.
Prvním anglickým šampionem Bare knuckle byl James Figg, který si titul připsal v roce 1719 a držel jej až do svého odchodu do důchodu v roce 1730. Dalšími známými vítězi byli Jack Broughton, Elizabeth Wilkinson, Daniel Mendoza, James Belcher, Hen Pearce, John Gully, Tom Cribb, Tom Spring, Jem Ward, William Thompson, Ben Caunt, Tom Sayers a Jem Mace.
Rekord nejdelší zápasu je 6 hodin a 15 minut mezi Jamesem Kellym a Jonathanem Smithem, který se odehrál v Austrálii 3. prosince 1855, kdy Smith nakonec po 17 kolech vzdal.

Současnost
Bare knuckle zaznamenal ve 21. století oživení díky organizacím, jako například Bare Knuckle Boxing (BKB), Ultimate Bare Knuckle Boxing (UBKB), Bare Fist Boxing Association (BFBA) a Bare Knuckle Fighting Championship (BKFC).
Současně bylo provedeno několik úprav pravidel vycházejících z původních London Prize Ring Rules a pravidel současného profesionálního boxu. Každá organizace si však pravidla upravila podle sebe, takže například v BKB existuje 18sekundové počítání na jakýkoli knockdown, BKFC používá tradiční 10sekundové počítání. V BKB se bojuje 7 kol po 2 minutách, zatímco v BKFC 5 kol po 2 minutách.